Zakład Poprawczy w Trzemesznie

“Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”
Jan Paweł II

Historia Placówki

Trzemeszno jest małym miasteczkiem liczącym ok. 10 tys. mieszkańców. Po reformie administracyjnej, od roku 1999 znalazło się w województwie wielkopolskim.
Wcześniej leżało w obrębie województwa bydgoskiego przy jego południowych granicach, które sąsiadowały z województwem poznańskim. Trzemeszno należy do najstarszych miejscowości w Polsce. Podobnie jak samo miasto, tak i budownictwo jest stare, często zabytkowe. Z ważniejszych zabytków należy tu wymienić: Bazylikę Trzemeszeńską, Alumnat. Są to zabytki klasy I. Na wzgórzu leżącym w południowo – wschodnich granicach miasta, widnieje duży, biały – wcześniej czerwony budynek zewsząd otoczony wysokim murem. W budynku tym aktualnie znajduje się internat Zakładu Poprawczego.


Początkiem Zakładu Poprawczego było utworzone w 1966r. Schronisko dla Nieletnich. Schronisko to przewidziane było dla chłopców sprawiających szczególne trudności wychowawcze. W celu utworzenia Schroniska przejęto budynki i sprzęt po zlikwidowanym Zakładzie Karnym. Powołano również Szkołę Podstawową Nr 3. Następnym Zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości powołano Zakład Poprawczy o surowym rygorze. Wprowadzono tymczasowy regulamin w oparciu o Zakład Poprawczy w Malborku. Przebywała tu młodzież, tak samo jak dziś w wieku od 16 do 21 lat. Umieszczani byli tu chłopcy sprawiający trudności wychowawcze w innych zakładach poprawczych oraz schroniskach dla nieletnich, którzy dopuścili się przestępstw o dużej szkodliwości społecznej.


W latach 1976 – 1977 zmniejszono liczbę wychowanków i w zakładzie mogło przebywać 60 chłopców. Powołano w miejsce Szkoły Podstawowej – Szkołę Przysposabiającą do zawodów: ślusarz, tokarz, stolarz i murarz. Od 1979r. rozpoczęto budowę budynku wielofunkcyjnego dla potrzeb kuchni, stołówki, pralni i magazynów oraz Zespołu Diagnostyczno – Korekcyjnego i gabinetów lekarskich. Oddanie tego budynku nastąpiło w 1986r. W 1979 powołano Zasadniczą Szkołę Zawodową.


W grudniu 1981r. otwarto kaplicę katechetyczną w celu umożliwienia wychowankom odbywania praktyk religijnych. W 1983r. zmieniono typologię zakładu. Zakład Poprawczy o surowym rygorze zmieniono na Zakład Poprawczy o wzmożonym nadzorze wychowawczym.
W 1994r. miało miejsce w Zakładzie wydarzenie nadzwyczajne – bunt wychowanków. Zamknięto działalność zakładu. Zapadła decyzja o przeprowadzeniu kompleksowego remontu, budowie Sali gimnastycznej, zmianie zabezpieczeń i zlikwidowaniu zasieków.
31 maja 1995r. reaktywowano Zakład. Ustalono jego pojemność  na 12 wychowanków oraz oddziaływanie wychowawcze w systemie dyscyplinarno – izolacyjnym. Oddano do użytku halę sportową  z zapleczem.


W 1997r. Zakład wizytował rzecznik praw obywatelskich Adam Zieliński. Określił on, że w jednej sypialni może przebywać jeden wychowanek, ze względu na mały metraż pomieszczeń.


Od 1996r. do dnia dzisiejszego przeprowadzono wiele remontów. Przeniesiono kaplicę do innego pomieszczenia. Poświęcenia kaplicy dokonał arcybiskup Henryk Muszyński. Zainstalowano komputery wraz z dostępem do Internetu. Utworzono uczniowski Klub Sportowy Kiliński. Na terenie zakładu działają trzy szkoły, Szkoła podstawowa Nr 4, Gimnazjum Nr 2 oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 2.
Trzemeszeński Zakład ma status zakładu o wzmożonym nadzorze wychowawczym, jest obok zakładu w Grodzisku Wielkopolskim najcięższym zakładem poprawczym w Polsce.

 


 

Kontakt

ZP w Trzemesznie
62-240 Trzemeszno
ul. Adama Mickiewicza 35

P.o. dyrektora ZP:
mgr Łukasz Staszewski

call61 41 54 259

Fax: 61 42 90 309

sekretariat@trzemeszno.zp.gov.pl

Większa czcionka
Kontrast klasyczny

Data ostatniej aktualizacji: 2021-03-29